Ju87 září 1943

28. září 1943 havárovala německá Stuka Ju87-B1 nr. 5387 v lokalitě Hammerfeld v blízkosti Žďáru nad Sázavou. Letadlo patřilo k Schl. G. 102, která sídlila na letišti v Německém (nynějším Havlíčkově) Brodě a prováděla výcvik nových pilotů. Podle svědků nacvičovalo letadlo útok na vlak a při vybírání zatáčky se propadlo a zřítilo. Při pádu polámalo několik vzrostlých smrků a několik stromů vyvrátilo z kořenů. Stroj dopadl asi 50 metrů od okraje lesa.

_

Pilot Uffz. Heinrich Frey byl na místě mrtvý, střelec Uffz. Ludwig Uhlenbrock byl zřejmě se zlomeninami nohou odvezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě. Další osudy letců se mně nepodařilo zjistit.

Nedlouho po havárii přistál na blízké louce Fi-156 a vystoupil z něj německý důstojník, který prohlížel místo havárie. Po skončení obhlídky opět nasedl do letadla a odletěl. Místo dopadu letadla hlídali až do 4. října četníci. Trosky byly asi během této doby odstraněny.

Přesné místo dopadu jsem nezjistil, protože krajina se v těchto místech velmi změnila. Podle pamětníků události je velmi pravděpodobné, že místo dopadu letadla leží na zastavěném prostoru v areálu podniku ŽĎAS.